نماینده ایران در سازمان ملل: خواستار برخورد جدی دولت امریکا با عوامل فیلم موهن هستیم

تعطیلی سفارت خانه های امریکا
شهریور 25, 1391
اعتراف کلینتون: امریکا هفته سختی را پشت سر گذارد
شهریور 25, 1391
تعطیلی سفارت خانه های امریکا
شهریور 25, 1391
اعتراف کلینتون: امریکا هفته سختی را پشت سر گذارد
شهریور 25, 1391

نماینده ایران در سازمان ملل: خواستار برخورد جدی دولت امریکا با عوامل فیلم موهن هستیم

نیویورک- محمد خزاعی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد انتشار فیلم توهین آمیز علیه ساحت پیامبر گرامی اسلام را در چارچوب پروژه اسلام هراسی دانست و گفت: اگر کشورهای غربی و امریکا با موارد قبلی توهین به مقدسات بطور جدی برخورد کرده بودند، دیگر شاهد این اهانت نبودیم.

80322709 3165570به گزارش ایرنا، خزاعی که در مقر سازمان ملل متحد سخن می گفت، به سابقه تاریخی اقدامات ضد اسلامی اشاره کرد و گفت: تولید این فیلم در چارچوب طرح اسلام هراسی و با هدف بهره برداری سیاسی صورت گرفته که از زمان ˈسلمان رشدیˈ شروع شده و پس از آن نیز این امر در مورد قرآن کریم، شئونات اسلامی و در مورد اخیر پیامبراکرم (ص) تکرار شده است.

نماینده ایران در سازمان ملل این فیلم موهن را همچنین از نظر کنوانسیون های بین المللی قابل بررسی دانست و گفت: در مقررات بین المللی و همینطور منشور ملل متحد هرگونه اهانت به ادیان ابراهیمی، پیامبران و شخصیت های مقدس ادیان و به ویژه کتاب های مقدس

ادیان آسمانی محکوم شده است.

خزاعی اضافه کرد: اینگونه اقدامات نهایتا باعث خواهد شد که منازعات بین ادیان ،ملت ها و فرهنگ ها بالا بگیرد و این امر به نفع بشریت نخواهد بود .

نماینده ایران در سازمان ملل با تاکید بر اینکه دولت امریکا نمی تواند به نام آزادی بیان از کنار این فیلم توهین امیز گذشته و تنها به محکوم کردن ان بسنده کند، افزود: ما از دولت امریکا انتظار جدی داریم که اگرچه در گذشته نسبت به آن کشیش امریکایی که اقدام به قران سوزی کرد کوتاهی غیر قابل قبولی کرد، این بار با عوامل اقدام ضد انسانی، ضد بشری و ضد عقلی اخیر برخورد جدی کند.

اشاره خزاعی به اقدام زشت ˈتری جونزˈ کشیش افراطگرای امریکایی است که نسخه ای از قران کریم را در مقابل دوربین به اتش کشید.

اقدام این کشیش موجی از اعتراض در جهان اسلام به راه انداخت؛ با این حال مقامات کاخ سفید تنها به محکومیت ان بسنده کرده و اقدام جدی در مقابل این کشیش افراطی به عمل نیاوردند.

سفیر و نماینده دائم ایران در ادامه تاکید کرد: هم مبانی حقوقی و هم منشور سازمان ملل متحد راه را برای برخورد با اینگونه اقدامات باز کرده و نه فقط مسلمانان، بلکه جامعه بشری وهمه ادیان الهی انتظار دارند که با عوامل این توهین به شدت برخورد شود.

خزاعی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره رویکرد گروه غیرمتعهد ها به چنین اقدامات اهانت امیزی با توجه به ریاست جمهوری اسلامی ایران بر جنبش عدم تعهد تصریح کرد: گروه غیرمتعهد ها تاکید دارد که نمی توان به بهانه آزادی بیان اجازه داد که به کتب و پیامبران عظیم الشان الهی توهینی صورت بگیرد و مذاهب مورد اهانت واقع شوند، لذا از نظر گروه غیرمتعهدها اهانت اخیر به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص) امری بسیار ناپسند، ممنوع و از نظر حقوقی قابل پیگیری و پیگرد است.

وی افزود: گروه غیرمتعهدها بطور مکرر در جلسات خود هرگونه اهانت به ادیان و کتب مقدسه الهی را محکوم و شدیدا با آن برخورد کرده است و در آخرین سند گروه غیرمتعهدها در چند جا با این مساله برخورد جدی داشته است.

گروه غیر متعهدها دو سوم جمعیت سازمان ملل و دو سوم کشورهای دنیا را تشکیل می دهند.

جمهوری اسلامی ایران اکنون ریاست این گروه بر عهده دارد.

به دنبال انتشار بخش هایی از فیلم موهن علیه پیامبر اسلام (ص) که در امریکا ساخته شده است، موج گسترده ای از اعتراض و راهپیمایی های ضد امریکایی جهان اسلام را فرا گرفته که باعث ترس و نگرانی رهبران امریکا شده است.

برخی رسانه های امریکا احتمال داده اند که فردی که سازنده و کارگردان فیلم موهن علیه پیامبر اسلام است، تابعیت رژیم صهیونیستی را دارد.

اعتراض های ضد امریکایی ابتدا در قاهره با حمله به سفارت امریکا اغاز شد و سپس در لیبی مردم خشمگین با حمله به کنسولگری امریکا در بنغازی، سفیر و سه دیپلمات دیگر امریکا را به قتل رساندند.

روز جمعه نیز به دنبال برگزاری نماز جمعه در کشورهای مختلف مردم خشمگین به سفارتخانه ها و مراکز دیپلماتیک امریکا در چندین کشور حمله کردند.

ایران، لبنان، لیبی، مصر، سودان، یمن، کویت، نیجریه و مغرب شاهد اعتراض های ضد امریکایی گسترده در روز جمعه بود که نگرانی دیپلمات های امریکا و چند کشور غربی را به دنبال داشت.

نقل از irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo